Szpitale nie mogą odsyłac pacjentów po recepty, zwolnienia, skierowania na specjalistyczne badania do POZ
Szpitale nie mogą odsyłać pacjentów do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej celem wystawienia recept na bezpłatne leki dla seniorów oraz dzieci. Takie stanowisko przedstawił Rzecznik Praw Pacjenta. Przypomina on, że takie działanie szpitali oraz poradni przyszpitalnych narusza prawa pacjenta.
Szpitale nie mogą odsyłac pacjentów po recepty do POZ .
Rzecznik Praw Pacjenta przedstawił stanowisko ws. odsyłania pacjentów po recepty do POZ. Przypomina w nim podmiotom prowadzącym szpitale, że odsyłanie pacjentów do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest niezgodne z prawami pacjenta. Dotyczy to zarówno odsyłania pacjentów celem przepisania im recept z uprawnieniem S lub DZ, a także wystawiania zwolnień lekarskich, czy skierowań na specjalistyczne badania. Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że szpital ma obowiązek, aby kompleksowo zająć się pacjentem.
SZPITALE MUSZĄ ŚWIADCZYĆ USŁUGI W SPOSÓB KOMPLEKSOWY
Rzecznik Praw Pacjenta w swoim komunikacie przypomina, że każdy szpital oraz przychodnia przyszpitalna z podpisaną umową z Narodowym Funduszem Zdrowia są zobowiązane do udzielania wszelkich świadczeń w sposób kompleksowy.
– Pacjent nie może być „odsyłany” z powrotem do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej tylko po to, aby wykonać dodatkowe badania lub aby lekarz POZ wystawił pacjentowi zaświadczenie, że może być operowany. Jest to postępowanie niezgodne z przepisami prawa. Szpital, zarówno na etapie kwalifikacji do zabiegu, jak i już po przyjęciu pacjenta na oddział, ma obowiązek całościowo zająć się pacjentem. – w taki sposób Rzecznik Praw Pacjenta tłumaczy, co należy do obowiązku szpitala.
LEKARZE W SZPITALACH MOGĄ WYSTAWIAĆ BEZPŁATNE LEKI DLA SENIORÓW I DZIECI
Rzecznik Praw Pacjent podkreśla ponadto, że lekarze po zakończonym leczeniu szpitalnym lub świadczący usługi w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej mają możliwość wystawienia recept na bezpłatne leki. Dotyczy to zarówno seniorów (uprawnienie “S”), jak i dzieci (uprawnienie “DZ”). Nie ma zatem uzasadnienia dla odsyłania pacjentów do POZ przez lekarzy pracujących w szpitalach.
– W tym zakresie należy wskazać, że bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie leków refundowanych przysługuje również na podstawie recepty (z symbolem „S” lub „DZ”) wystawionej w postaci elektronicznej przez lekarza ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarza po zakończonym leczeniu szpitalnym. Także zatem i w tym przypadku to lekarz w szpitalu powinien zabezpieczyć pacjenta. Nie może on przerzucać kwestii uzyskania ww. recepty na pacjenta, kierując go do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. – podkreśla w komunikacie Rzecznik Praw Pacjenta
Lekarze pracujący w szpitalach nie mają również prawa, aby odsyłać pacjentów po hospitalizacji na oddziale lub na szpitalnym oddziale ratunkowym do POZ, w celu wystawienia zwolnienie lekarskiego. Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że to lekarz pracujący w szpitalu ma wiedzę na temat zdrowia pacjenta. Jeśli uważa, że stan ten uzasadnia do wystawienia zwolnienia lekarskiego, to takie powinno być wystawione.
Źródło: MB/ RPP