Holter ciśnieniowy, ABPM (ang. ambulatory blood pressure monitoring) to nieinwazyjne badanie polegające na automatycznym i regularnym mierzeniu ciśnienia krwi pacjenta za pomocą specjalnego aparatu. Urządzenie zakładane jest zazwyczaj na 24 godziny, a wyniki pomiarów zapisywane są w jego pamięci. Badanie jest powszechnie wykorzystywane w diagnostyce chorób serca. Pozwala na ustalenie, czy istnieje konieczność zastosowania leczenia oraz ocenę skuteczności dotychczasowej terapii farmakologicznej.
Przychodnia posiada 2 aparaty holter microlife Watch BP03 do 24-godzinnego pomiaru ciśnienia krwi.
Istnieje możliwośc wykonania w/w badania komercyjnie po uzgodnieniu z lekarzem w cenie 160 PLN.
Jakie są wskazania do wykonania badania?
Holter ciśnieniowy pozwala na obserwację dobowych zmian w wartości ciśnienia, wykrycie zbyt dużych amplitud lub nadciśnienia. Wśród najczęstszych wskazań do wykonania badania można wyróżnić:
- podejrzenie nieprawidłowego ciśnienia tętniczego (m.in. nadciśnienia, niedociśnienia);
- podejrzenie występowania nagłych zmian ciśnienia (np. omdlenia, zawroty głowy);
- ocenę skuteczności leczenia;
- niezrozumiałe różnice pomiędzy wartościami ciśnienia tętniczego u pacjenta (wynikającego np. ze stresu związanego z wizytą u lekarza);
- podejrzenie nocnego nadciśnienia tętniczego;
- występowanie nadciśnienia w ciąży;
- ocenę zmian ciśnienia w ciągu doby, w czasie wykonywania codziennych czynności.
Holter ciśnieniowy – jak wygląda badanie?
Zakładanie holtera ciśnieniowego odbywa się w przychodni i przebiega stosunkowo szybko. Na ramię pacjenta nakładany jest mankiet przypominający ten wykorzystywany przy tradycyjnym pomiarze ciśnienia. Do pasa przyczepia się połączony z mankietem aparat, który posiada automatyczną pompę. Aparat reguluje częstotliwość wykonywania pomiarów oraz rejestruje uzyskane wyniki. W zależności od decyzji lekarza ciśnienie mierzone jest co 15 lub 30 minut w ciągu dnia i co 30 lub 60 minut w nocy.
Po 24 godzinach, czyli po zakończeniu badania, pacjent powinien zgłosić się do przychodni. Zdjęcie holtera ciśnieniowego powinno być wykonane przez personel medyczny. Zarejestrowane przez urządzenie wyniki są wgrywane na komputer i dzięki specjalnemu oprogramowaniu tworzony jest dokładny raport. Odczytem i interpretacją wyników holtera ciśnieniowego zajmuje się lekarz kardiolog.
Holter ciśnieniowy – przygotowanie do badania
Wielu pacjentów zastanawia się, jak się przygotować do holtera ciśnieniowego:
- jak się ubrać?
- jak się zachowywać?
- jak spać?
Tymczasem badanie holtera ciśnieniowego ma umożliwić lekarzowi przyjrzenie się zmianom wartości ciśnienia tętniczego w zależności od podejmowanych codziennych czynności i aktywności. Dlatego, aby wynik był miarodajny, nie należy wprowadzać żadnych zmian do swojego zachowania (poza kąpielami, ponieważ zabronione jest moczenie urządzenia). Często pacjenci proszeni są o prowadzenie dzienniczka, w którym odnotowują objawy pojawiające się w czasie badania. Nowoczesne aparaty umożliwiają dodanie takich informacji bezpośrednio za pomocą urządzenia.
Lekarze zalecają, aby w miarę możliwości podczas dokonywania samego pomiaru ciśnienia wyprostować rękę, na której założony jest mankiet. Gwarantuje to uzyskanie miarodajnego wyniku.
Na założenie holtera ciśnieniowego warto założyć wygodne ubranie, najlepiej z krótkim szerokim rękawem.
Spanie z holterem ciśnieniowym nie powinno sprawiać kłopotów. Zazwyczaj zalecana jest jednak pozycja na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała.